...Deneyler...

 

DENEYİN ADI Ses nereden Geliyor?

 

MALZEMELER: Sandalye , göz bağlamak için kumaş parçası veya mendil, çalışma yaprağı.

 

UYGULANIŞI:

 

    Gönüllü bir çocuk gözleri mendille bağlanıp sınıfın ortasına oturtturulur. Diğer çocuklar sandalye etrafında bir daire oluşturacak biçimde oturtturulur. Çocuklardan birine arkadaşının ismini söylemesi istenir. Ortada  oturan çocuğun sesin nereden geldiğini eliyle işaret etmesini ve sesin kime ait olduğunu tahmin etmesi istenir.

 

   Etkinliğin ikinci bölümünde ortada oturan çocuğun bir kulağını eliyle kapaması istenir. Etkinlik tekrarlanır. İki kulak ve tek kulak açıkken elde edilen sonuçlar çalışma yaprağına yazılır.

 

 

 

 DENEYİN ADI: Burnumuz Bilir mi?

 

 MALZEMELER: Limon, sirke ,çikolata, naneli şeker,kahve ,soğan, sarımsak, göz bağlamak için kumaş parçası,

 

UYGULANIŞI:

  

   Kokulu maddelerden her biri ayrı kaplara konur. Çocukların gözleri bağlanır. Ve bu maddeleri teker teker koklamaları istenir. Çocuktan kokunun neye ait olduğunu tahmin etmesi istenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Tükürüğümüz olmadan tat alabilir miyiz?

 

MALZEMELER:Kağıt havlu veya peçete , tuzlu tatlı veya ekşi yiyecek maddeleri, su , büyüteç.

 

UYGULANIŞI:

 

  Çocuklardan büyüteç yardımıyla arkadaşlarının dillerini incelemeleri istenir. Dilleri üzerinde gördükleri küçük kabartıların tat almamızı sağlayan yapılar olduğu belirtilir. Çocuklardan biri gönüllü olarak seçilir ve dili kağıt havluyla iyice silinir. Gönüllü çocuktan gözlerini kapatması istenir. Kuru dil üzerine bir parça yiyecek konularak çocuktan bu yiyeceğin tadını tahmin etmesi istenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Renk dedektifleri ne yapıyor?

 

MALZEMELER:Kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renklerde yaka kartları, toplu iğne

 

UYGULANIŞI:

 

  Çocuklar kırmızı ,mavi, sarı ve yeşil olmak üzere dört gruba ayrılır. Her çocuğun üzerine grubun rengine uygun renkte yaka kartı iğnelenir. Çocuklara renk dedektifleri adlı bir oyun oynayacakları söylenir. Bu oyunda her grubun beş Dakika süre içinde sınıflarında bulunan

eşyalardan gruplarının renginde olanları bularak toplayacakları belirtilir. Beş dakika sonunda grupların buldukları cisimlere bakılır. Ve kazanan grup belirlenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Boyum ne kadar?

 

MALZEMELER: cetvel , ip kalem, boy grafiği

 

UYGULANIŞI:

 

  Bir arkadaşımızın boyunu cetvelle ,cetvelin yetmediği durumda iple ölçelim. Çocuklardan kollarını iki yana açması istenir. Kolları açıkken bir uçtan diğer uca kadar olan uzunluğu ölçelim. Kollar arasındaki uzaklıkla boyunun uzunluğu arasında fark var mı? Bulduğumuz sonucu boy grafiği üzerinde işaretleriz.

 

 

 

DENEYİN ADI: Havada kir var mıdır?

 

MALZEMELER: Beyaz bir tabak, vazelin , büyüteç.

 

UYGULANIŞI:

 

  Beyaz tabak vazelinle kaplanır. Dışarıya cam kenarına koyup bir gün bekletilir. Büyüteçle tabağa bakılır. Tabağın üzerinde neler görüyorsunuz? Bunlar tabağa nereden gelmiş olabilir?

 

 

 

DENEYİN ADI: Mikrop deneyi

 

MALZEMELER: Sim, peçete, islak mendil, krem.

 

UYGULANIŞI:

 

    Krem süzülmüş ellere sim dökülür. Ve simler benzetim yöntemiyle mikropmuş gibi düşünülür. Elleri temiz bir arkadaşını simli ellerle dokunur. Ona da geçtiği gözlemlenir. Simli eller ilk olarak peçete ile silinir. Simlerin ne kadar gittiği gözlemlenir. Ardından ıslak mendille silinir. Simlerin ne kadar gittiği gözlemlenir. Son olarak sabunlu su ile yıkanır simlerin kalmadığı gözlemlenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Parmak izi

 

MALZEMELER: Büyüteç, kalem, kağıt.

 

UYGULANIŞI:

 

     Kağıt kurşun kalemle karalanır. Baş parmak karalanan kağıda sertçe bastırılır. Ardından başka bir kağıda baş parmak sertçe bastırılır.Çıkan şekil büyüteçle incelenir.

 

DENEYİN ADI: Neden sebzeleri yıkamalıyız?

 

MALZEMELER: İki adet patates, bıçak.

 

UYGULANIŞI:

     Biri temiz, yıkanmış; diğeri kirli yıkanmamış iki patates soyulur. Temiz olan soyulduktan sonra daha az kirlenmiş olur fakat kirli olan soyulduktan sonra diğer patatese oranla daha çok kirlendiği gözlenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Neden su ve sabun?

 

MALZEMELER: Su, sabun, sıvı yağ, ıslak mendil, peçete.

 

UYGULANIŞI:

 

Çocuklardan birinin ellerine sıvı yağ sürülür. Önce peçeteyle daha sonra ıslak mendille silinir son olarak da sabunlu su ile yıkanır. Gelişmeler gözlemlenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Kaç yerden dokunuyor

 

MALZEMELER:  3 adet kalem

 

UYGULANIŞI:

 

Bir çocuğun gözleri bağlanır. Karma bir şekilde gözleri bağlı çocuğa kalemlerle dokunulur ve kaç tane kalemin dokunduğu sorulur.

 

 

 

DENEYİN ADI: Elma ve limon

 

AMAÇ: Elmanın hava ile teması sonucu oksitlenmesini gözlemleyebilme

 

MALZEMELER:Elma ,limon ,bıçak

 

UYGULANIŞI:

 

Elma ortadan 2 ye bölünür bir tarafına limon sürülür diğer tarafına ise hiçbir işlem uygulanmaz. Limonlu taraf havadan etkilenip fakat oksitlenme gecikir. Bunu  sağlayanda asitlerin reaksiyona gösterdiği tepkilerdir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Çim adam yapalım

 

AMAÇ: Bitkilerde çimlenmeyi kavrayabilme

 

MALZEMELER: Naylon bayan çorabı, talaş, düğme,çim tohumu,ip, su

 

UYGULANIŞI :

 

Bayan çorabının parmak uçları kalın olduğu için düğüm atıp saç şekli gibi arka tarafa getirelim çim tohumlarını içine yayıp üzerine talaşla dolduralım. Başını yanlarından çekip kulak veri bağlayalım. Yüzüne keçeli kalem ve düğmelerle göz ,kaş bıyık yapılır son olarak üzerine bir miktar su dökülür düzenli aralıklarla gözlemlenir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Mercimeğin büyümesi

Amaç: bitkilerde büyüme ve gelişmeyi gözlemleyebilme

 

MALZEMELER: Pamuk, su,mercimek, fasulye,nohut pet bardak

 

UYGULANIŞI:

 

   Pet bardağın içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Sonra pamuğun üzerine tohumlar atılır çabuk çıkması açısından üzerine daha ince tabaka halinde pamuk koyulur belirli aralıklarla sulanır çimlenmesi gerekir.

 

 

 

DENEYİN ADI: Patates ve havuca neler oluyor

 

AMAÇ: Çeşitli  bitkilerin  büyümelerini gözlemleyebilme. Bitkilerde kök , gövde ve yaprak oluşumunu gözlemleyebilme.

 

MALZEMELER:Patates ,havuç, kavanoz, kürdan,su ,tabak

 

UYGULANIŞI:

 

   Patatesin üzerine 3 adet kürdan batırılır su dolu kavanoza daldırılır. Patatesin yaklaşık olarak 1/3 ünün suda kalmasına dikkat ediniz. Batırılan kürdanlar patatese destek olarak kavanozda durmasını sağlayacaktır. Havucu üst kısmından 5 cm kalacak şekilde kesiniz. Kesilen küçük parçayı su bulunan tabağa koyalım. Patates ve havucu ılık ve ışıklı bir yere koyarak gözlemleyiniz.

 

 

 

DENEYİN ADI: Balıkların yüzme keseleri var

 

AMAÇ: Balıkların yüzme keseleriyle yüzdüğünü gösterebilme

 

MALZEMELER: 3 tane şeffaf  naylon torba,bir bardak , orta boy leğen

 

UYGULANIŞI :

 

    3 şeffaf naylon torbaya birer bardak su koyalım birinci naylon torbanın içinde hiç hava almayacak şekilde sıkıca bağlayalım ikinci torbaya biraz üfleyip ağzını sıkıca bağlayalım üçüncü torbaya üfleyerek iyice şişirip ağzını bağlayalım torbaları su dolu leğenin içine koyalım ve naylon torbaların sudaki durumlarını gözlemleyelim

 

 

 

DENEYİN ADI: Kerevizin yapraklarına ne oldu

 

AMAÇ:  Kökten yapraklara sıvı iletimini gözlemleyebilme.

 

MALZEMELER: Mürekkep, kereviz,su

 

UYGULAMA:

 

    Kavanozun içi su ile doldurulur. Mürekkebi suya ekle bıçakla kerevizin dibini kesin kereviz yaprağındaki değişikler gözlemlenir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !